|
|||
Léto 2024 číslo 52
Všechny Vás srdečně zveme na pouťový víkend a věříme, že sváteční chvíle prožité spolu s pouťovými hosty budou i letos příjemným zážitkem.
Poutní mše svatá bude sloužena u kapličky v neděli 9. září 2024 v 15 hodin.
Hospoda u Koupaliště bude otevřena od 15 hodin.
Knihovna – knihovnice
Přes prázdniny je naše knihovna uzavřená, ale pokud by někdo měl zájem o zapůjčení knihy např. na dovolenou, tak se stačí předem domluvit se slečnou knihovnicí Veronikou Vraspírovou.
Úřední hodiny na Obecním úřadě
POZOR změna úředních hodin – od 1.9.2024 budou úřední hodiny vždy každé úterý od 18:00 do 19:00 shodně s otevírací dobou knihovny.
Vidimace a legalizace
Kvůli ověřování listin (vidimaci) a podpisů (legalizaci) nemusíte jezdit mimo obec. Vaše podpisy a listiny vám rádi úředně ověříme na Obecním úřadě.
Ceník dřeva
Vzhledem k měnící se poptávce na trhu se budou ceny dále aktualizovat.
Potěžební zbytky |
0 Kč/ m3 |
Palivo jehličnaté, měkké listnaté – samovýroba |
300 Kč/ m3 |
Vyrobené jehličnaté |
800 Kč/ m3 |
Listnaté tvrdé - samovýroba |
800 Kč/ m3 |
Vyrobené |
1 300 Kč/ m3 |
Informační služba SMS, místní rozhlas
Proběhla kontrola a oprava funkčnosti místního rozhlasu, případné závady je nutné nahlásit kterémukoliv členu zastupitelstva. Velmi dobře funguje SMS služba, pro lepší informovanost je dobré se do této služby přihlásit.
Na webových stránkách se můžete zdarma registrovat a přihlásit se tak k odběru informací o změnách ordinační doby lékařů, přerušení dodávky elektrické energie a vody, či konání kulturních a společenských akcí a informací z Obecního úřadu. Informace, které jsou hlášeny obecním rozhlasem, vám budou zasílány formou SMS na uvedený mobilní telefon.
MASO Bobrová
Pravidelně ve středu ve 13:30 h
V nabídce jsou čerstvě nabouraná masa cca po 1kg, (mleté mix, krkovice, kotletky, plece, boky).
Na objednávku marinovaná masa plátky gril, naložená masa na uzení, (možnost celé kýty předuzené i uzené), gulášové kostky, vepřové výpečky, panenky, roštěnky, svíčková, kuřecí prsa a další sortiment.
Uzeniny vlastní výroby pouze z českých chovů a bezlepkové. Párky, klobásy, domácí uzené boky, krkovice, kotletky, salámy, šunky, dětské párečky, točené salámy, tlačenka, škvarky, sádlo, v zimním období jitrnice, jelita a jiné pochutiny. Nově také speciální sýry, slovenské nitě, Maršovák (aromatické) atd. V případě zpoždění volejte na tel. 777 577 224, většinou délka zpoždění činí max. 10 minut.
Parkování v naší obci
Prosíme občany, aby svá vozidla parkovali s ohledem na okolní provoz a případná okolní parkovací místa. Obec plánuje v příštím roce vyznačit parkovací místa u Obecního úřadu, aby v letních měsících, kdy je větší frekvence vozidel na koupalistě, bylo lepší a přehlednější parkování a bylo tak docíleno většího množství zaparkovaných vozidel vedle sebe.
Mikulášské hemžení
Kdo by měl zájem se účastnit tradičního jarmarku jako prodejce, ať se prosím nahlásí do konce října kterémukoliv členu zastupitelstva.
GDPR – blahopřání k výročí
Podle obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) musí Obecní úřad mít písemný souhlas od jubilantů, kterým bude hrát v místním rozhlase. Prosíme spoluobčany o vstřícnost při udělování souhlasu. Obec má nachystaný tiskopis, který podepíšete a na základě udělení souhlasu, vám bude veřejně blahopřáno v místním rozhlase k životnímu výročí, tak jako v minulých letech.
Volejbalový turnaj
Vážení spoluobčané dne 31. 8. 2024 od 9 h pořádá volejbalový klub Lubě jubilejní 10. ročník volejbalového turnaje, přijďte je podpořit a dát si k tomu něco dobrého. Turnaj bude probíhat na tenisových kurtech za obcí.
Uzavírka Malá Lhota
Uzavírka přes obec Malá Lhota je naplánována do 30. 8. 2024.
Kompostér na odpad ze zahrady
Žádáme občany, aby nevkládali do kompostéru větve, pevné části a biologicky nerozložitelný odpad. Kompost je vyvážen na pole. Nevkládejte zbytky z kuchyně, z důvodu volného přístupu zvířat.
Sběr použitého kuchyňského oleje
Za budovou Obecního úřadu je umístěna černá popelnice na sběr tříděného odpadu: použité kuchyňské oleje z domácností.
Není určeno pro průmyslové oleje.
Dále je možno na Obecní úřad v době úředních hodin dovážet nefunkční elektroodpad a autobaterie. Jakmile se nasbírá více kusů, je zavolán odvoz tohoto odpadu společností REMA.
Kontejner na textil
Nově byl v naší obci umístěn kontejner na textil. Kontejner je umístěn u Obecního úřadu.
Popelnice – třídění odpadu v obci
Finanční výbor provedl analýzu nákladů na provoz odpadového hospodářství obce a doporučil zvýšení poplatku za svoz TDO. V loňském roce byly náklady jenom na svoz popelnic ve výši 83 150,- Kč, celkové náklady za všechny druhy odpadů (TDO, velkoobjemový, nebezpečný, tříděný apod.) dosahovaly výše 120 000,- Kč, přičemž na poplatcích bylo vybráno od občanů 62 400,- Kč. Navrhovaná částka je ve výši 700,- Kč na občana/rok nebo za rekreační nemovitost za rok. Ustanovení o výjimkách a poplatek za psa zůstává nezměněn. Poplatek za svoz komunálního odpadu bude od 1.1.2025 ve výši 700,-Kč za občana nebo rekreační objekt.
I nadále prosíme občany o třídění odpadu do barevných kontejnerů, a to z toho důvodu, že se blíží rok 2025, kdy budou muset obce ze zákona o odpadech plnit tzv. recyklační cíle, které mají být v úrovni min 60%. To znamená, že obec je povinna zajistit, aby odděleně soustřeďované recyklovatelné složky komunálního odpadu tvořily v kalendářním roce 2025 a následujících letech alespoň 60 % z celkového množství odpadů, v kalendářním roce 2030 a následujících letech alespoň 65 % a v kalendářním roce 2035 a následujících letech alespoň 70 %. Do výpočtu podílu mohou být zahrnuty rovněž odděleně soustřeďované recyklovatelné složky komunálního odpadu vznikající na území obce při činnosti nepodnikajících fyzických osob, které nejsou předávány do obecního systému.
Programová dotace na vývoz domovní jímky a ČOV
Na podporu vývozu domovních jímek nebo ČOV schválila obec v únoru programovou dotaci pro rok 2024. O dotaci lze žádat do 20. 12. 2024. Poskytnutá programová dotace byla stanovena maximálně na výši 800,- Kč jedenkrát ročně na rodinný nebo rekreační dům.
Zastupitelstvo řešilo
Komentář k hospodaření obce Lubě za rok 2023
Příjmy obce v roce 2023 činily celkem 2.888.014,99 Kč, bylo to o 240 190,67 Kč více než v roce 2022, z toho 2 278 464,66 Kč byly daňové příjmy 263 050,33 Kč byly nedaňové příjmy, 346 500,00 Kč byly přijaté transfery (dotace).
Výdaje obce v roce 2023 činily celkem 2 276 782,80 Kč. Byly o 662 838,00 Kč nižší než v roce 2022, z toho 1 766 465,39 Kč byly výdaje obce na zajištění chodu obce a investice, 510 317,41 Kč byly kapitálové výdaje (úspora uložená na účtech obce).
Obec v roce 2023 pořídila tento majetek:
Obec Lubě v roce 2023 obdržela tyto dotace:
Kyprej vrbice (Lythrum salicaria)
Jistě si každý všiml, jak krásně letos kvete koryto potoka v okolí splavu. Koho by zajímalo, o jakou rostlinu se jedná tak, jsme trochu pátrali:
Divoce rostoucí, v našich krajích hojně rozšířená rostlina, vyskytující se nejčastěji kolem vodních ploch, kolem potoků i řek, ale i při okrajích lesů od nížin až do podhůří. Původně se vyskytovala v Evropě i v Malé Asii, ale i na východě, v Japonsku, Koreji a Číně. Do Austrálie, na Nový Zéland i do Severní a Jižní Ameriky byla zavlečena, považuje se tam za invazivní rostlinu, a dokonce byla zařazena na seznam nejhorších invazivních druhů. U nás se za nebezpečnou nepovažuje, naopak ji řadíme mezi medonosné rostliny, oblíbené čmeláky, včelami i motýly. V ČR tedy není řazena ani mezi invazivní druhy, ale ani není nijak chráněna.
Bolševník velkolepý
V katastru naší obce byl nalezen bolševník velkolepý, tato rostlina je invazivní a i nebezpečná. Prosíme všechny občany o kontrolu svých pozemků, zahrad, luk apod. a v případě zjištění, že tuto rostlinu mají na svých pozemcích o její likvidaci. Dbejte prosím zvýšené opatrnosti a likvidaci provádějte v ochraných prostředcích.
Hrozí popáleniny i pokuty. Pokuta za bolševník na zahradě může dosáhnout až 10 tisíc.
V Česku začíná platit povinnost, o které ví málokdo: lidé musejí sami na svých pozemcích likvidovat bolševník velkolepý, invazní rostlinu, která vytlačuje původní druhy a může způsobit těžká poleptání. Kdo by tuto povinnost neplnil, vystavuje se hrozbě pokuty až 10 000,- Kč, v případě firem až jeden milion. Úřady navíc získávají pravomoc takovému člověku bez povolení vstoupit na pozemek a bolševník zničit.
Nová povinnost vyplynula z loni zveřejněných zásad regulace invazních nepůvodních druhů. Krajské úřady nyní v návaznosti na to vydávají závazná opatření. Majitelé pozemků musejí bolševník hubit vyrýváním nebo aplikací herbicidů. U již vykvetlých rostlin je nařízeno květenství odstřihnout a spálit. Na místě výskytu pak majitelé musí dalších 10 let sledovat, zda se tam bolševník znovu neobjeví.
„Kraje získávají mocný nástroj v boji proti bolševníku. Doteď byly obce bezbranné, když se bolševník objevil na soukromých pozemcích, nemohly jej tam likvidovat. Nyní mohou majitele upozornit, a pokud ten nekoná, můžou mu vyměřit pokutu a bolševník zlikvidovat,“ popisuje Jan Pergl z oddělení ekologie invazí Botanického ústavu Akademie věd ČR.
Pozor na semena
Bolševník dorůstá výšky až pěti metrů. Zásadní je zamezit produkci semen a jejich dalšímu šíření do krajiny.
Zákon říká, že pokud někdo zavleče, vysadí nebo šíří nepůvodní druh z unijního seznamu invazních druhů, tedy i bolševník velkolepý, například tak, že umožní jeho šíření semeny, dopouští se přestupku. „Penalizace pokutami je sice poslední možností řešení, ale zákon na ni v tomto směru pamatuje,“ zmínila mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí. Jako první již opatření proti bolševníku vydal Liberecký kraj, připojuje se Středočeský kraj a Praha. Cílem je zbavit se bolševníku v celém Česku. Zatím jej ničily především samosprávy a kraje na veřejných pozemcích, což ale k naprostému vymýcení nestačí. I když se rozšíření bolševníku v Česku snížilo, stále roste ostrůvkovitě na většině území republiky. „Když jsme objížděli zhruba 600 lokalit, kde byl v minulosti bolševník hlášen, tak jsme zjistili, že vymizel jen ze čtvrtiny míst,“ upozornil Pergl. Liberecký kraj lidi dokonce vyzval, aby hlásili, kde bolševník spatřili, aby mohl rychleji zakročit. To sice není povinnost, ale ministerstvo životního prostředí výzvu kraje vítá.
„S ohledem na potřebnost těchto dat je hlášení nálezů bolševníku velmi vhodné. Vlastníci pozemků a veřejnost mohou za tímto účelem využít aplikaci iNaturalist.cz,“ uvedla mluvčí resortu.
Zničí vše ostatní
„Bolševník dokáže postupně vytvořit tak hustý porost, že zahluší všechno ostatní. Zbytek rostlin nemá dost světla, živin a postupně odumírá,“ popsal liberecký radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti). „Bohužel dříve jej například v oblasti Železnobrodska zkoušeli pěstovat jako krmivo pro dobytek, neboť má hodně zelené hmoty. Odtud se pak u nás rozšířil dál,“ dodal.
Invazní druhy
rostlin, které se nesmějí chovat, pěstovat, prodávat, převážet ani množit.
husice nilská.
brzy následovat bolševník a bude přikázána jeho plošná likvidace i na soukromých pozemcích.
dříve byl oblíbenou dřevinou pro městské výsadby. Potlačuje původní vegetaci a je slabě jedovatý. |
Riziko bolševníku spočívá i v tom, že obsahuje fototoxické látky, které v kombinaci se slunečním zářením způsobují puchýře a popáleniny na kůži. „Listu jsem se jen dotkl rukou. Zpočátku to nebolelo, ale pak se udělal velmi bolestivý puchýř. Vracel se mi ještě druhý rok, zbyla po něm velká pigmentová skvrna,“ popsal účinky bolševníku botanik Pergl.
Bolševník v této části roku kvete, použití herbicidu tedy již ztrácí smysl – silně klíčivá semena totiž přežijí. Doporučuje se celé květenství useknout, odnést v igelitovém pytli a spálit. Rostlina plodí jen jednou za život, zbytek bolševníku tak může na místě zůstat. Mladé plodnice je dobré buď hubit chemicky, nebo přeseknutím kořene rýčem 10 – 15 cm pod zemí. Vždy je ale třeba pracovat s ochrannými pomůckami, rukavicemi a obličejovým štítem.
Bolševník velkolepý pochází z Kavkazu, v českých zemích byl poprvé vysazen knížetem Metternichem roku 1862 v zámeckém parku Kynžvart. Knížeti jej předtím věnoval ruský car Alexandr I. na Vídeňském kongresu. Už roku 1877 ale bolševník zplaněl a z Kynžvartu se šířil dál. Dodnes jsou Karlovarský a Plzeňský kraj místy s jeho nejsilnějším výskytem.
Autor: Tomáš Lánský
Důležité informace pro občany
Úřední hodiny na Obecním úřadě byly od 1. 9. 2024 stanoveny takto:
Každé úterý od 18:00 do 19:00
Zasedání Zastupitelstva obce Lubě se zpravidla budou konat první úterý v měsíci od 19.00 na Obecním úřadě.
Termín zasedání Zastupitelstva je vždy oznámen na úřední desce, včetně programu.
webové stránky obce – elektronická úřední deska:
Vydává Obecní úřad Lubě. Výtisk je neprodejný.
Redakční rada: Bc. Nikola Sekaninová, Ing. Dagmar Zhořová, Libuše Koupá, Mgr. Jana Formánková, Ing. Pavel Macháč, Jaroslav Zeman,
NAŠE VESNICE |
Velikonoce 2024 číslo 51
Vážení spoluobčané
Krásné prožití velikonočních svátků, hodně zdraví, pohody, spokojenosti, radosti, jarní dny plné sluníčka a dětem bohatou pomlázku přejí
Zastupitelé Obce Lubě
Kulturní a společenské akce v obci:
Slavnostní otevření nové knihovny obce Lubě
Jak jistě všichni víte, byla naše knihovna od loňského podzimu zavřena a to z důvodu budování nových prostor. Knihovna je již dokončená a čeká na první čtenáře, proto jsme se rozhodli její 1. otevření pojmout slavnostně. Přijďte se 17. 3. 2024 od 14:00 hod. podívat na nové prostory knihovny, čekat vás tam bude i drobné občerstvení a nová knihovnice slečna Veronika Vraspírová. Ten, kdo ještě není čtenářem naší knihovny, má jedinečnou příležitost pro získání svého čtenářského průkazu.
Šipkový turnaj
Dne 23.3.2024 od 14:00 hod. proběhne šipkový turnaj, přijďte si dát něco dobrého a podpořit hráče.
Zelený čtvrtek
Na zelený čtvrtek bude Hospoda u Koupaliště otevrřena od 17:00, přijďte si dát zelené pivo.
V pátek 12.4.2024, jako každoročně, proběhne úklid okolí obce – sběr odpadků okolo silnice a místních cest. Zveme všechny dobrovolníky. Sraz dobrovolníků je u Obecního úřadu v 16 h. Po akci bude pro brigádníky připraveno opékání špekáčků za hospodou.
Pálení čarodějnic
Tradiční pálení čarodějnic proběhne za hospodou v úterý 30. 4. 2024 od 18 h.
Špekáčky a čarodějnice sebou.
Přijďte posedět a příjemně strávit večer.
Výroba přáníček
Zveme všechny děti na výrobu přáníček pro maminku ke Dni matek. Sraz dne 17. 5. 2024 v 17:00 v hospodě u Koupaliště.
Den matek
Obec Lubě zve všechny ženy při příležitosti oslavy Dne matek v neděli 19. 5. 2024 od 14 h do Hospůdky U koupaliště. Pro všechny ženy káva a zákusek jako dárek od obce.
Den dětí
I v letošním roce je obec připravena přispět na dárky a občerstvení pro děti na oslavu Dne dětí, který se bude konat 1. 6. 2024 od 14:00 na koupališti.
Čištění koupaliště
Prosíme všechny dobrovolníky, kteří by chtěli
pomoci při čištění koupaliště, ať se dostaví v neděli
2. 6. 2024 od 10:00 hod. na koupaliště.
Občerstvení zajištěno. Všem předem děkujeme.
PS: Koště S SEBOU
Pouť
Letos proběhne tradiční pouťová zábava 7.9.2024 od 20:00 hrát k poslechu a tanci bude skupina FESTA.
Svoz odpadu v obci – poplatky
Poplatek za komunální odpad za rok 2024 je stanoven OZV č. 1/2021 ve výši 600,-Kč/osoba a 600,-Kč/rekreační objekt.
Poplatek za psa za rok 2024 je stanoven OZV č. 3/2019 ve výši 50,- Kč za prvního psa, 70,-Kč za každého dalšího psa.
Forma úhrady poplatků:
Termín splatnosti obou poplatků je do 31. 3. 2024.
Veškeré informace naleznete i na www.obeclube.cz
Obec Lubě za odpad v roce 2023 zaplatila: |
|
|
cena celkem |
SMĚSNÝ KOMUNÁLNÍ ODPAD |
87 305,- |
PAPÍR |
14 335,- |
PLAST |
22 936,- |
SKLO |
6 003,- |
NEBEZPEČNÝ ODPAD |
7 113,- |
VELKOOBJEMOVÝ ODPAD |
14 868,- |
JEDLÉ OLEJE |
605,- |
CELKEM |
153 165,- |
Od občanů bylo vybráno na poplatcích celkem 62 400,-Kč. Zbytek nákladů je hrazen z obecního rozpočtu, jedná se téměř o 60% všech nákladů na odpady v obci Lubě. Obec zvažuje v roce 2025 navýšení poplatků za TDO.
Celkem bylo z naší obce v roce 2023 odvezeno v popelnicích (tedy TDO) 24,53 t odpadu, prosíme občany a větší míru třídění odpadu.
Má-li někdo zájem o nové tašky pro třídění odpadu, může si je vyzvednout v úřední hodiny na OU.
Kompostér na odpad ze zahrady
Žádáme občany, aby nevkládali do kompostéru větve, pevné části a biologicky nerozložitelný odpad. Kompost je vyvážen na pole. Nevkládejte zbytky z kuchyně, z důvodu volného přístupu zvířat.
Velkoobjemový kontejner
Ve dnech 12.4. – 14.4. 2024 bude u Obecního úřadu přistaven velkoobjemový kontejner a zvlášť bude umístěn i kontejner na železo.
Do kontejneru lze odevzdat • veškerý nábytek • sanita (vany, toaletní mísy, umyvadla) • koberce, linoleum, textilie • matrace, molitan • vědra, nádoby • rámy oken a dveří • ostatní (např. lyže, peřiny, zrcadla, kufry, plastové stoly a židle…)
Do kontejneru NELZE odevzdat • tabulové sklo • elektroodpady, chemikálie, odpad, který je možno vhodit do standardních kontejnerů na tříděný odpad, stavební odpad, odpady s obsahem azbestu, zářivky, výbojky, LED svítidla, baterie, pneumatiky.
Nebezpečný odpad
Svoz nebezpečného odpadu proběhne 2. dubna 2024 (úterý) od 14,45 – 15,15 u Obecního úřadu. Co můžete ke sběru přinést?
Jedná se o baterie všeho druhu, oleje, plechovky od barev, zářivky a výbojky, kyseliny a zásady, barvy a ředidla, teploměry, kosmetiku, pesticidy, fotochemikálie, léky, lepidla, desinfekční prostředky, čistící prostředky na okna a WC, laky, ale také zaolejované hadry, nádoby se zbytky chemikálií apod.
Elektroodpad
Obec má Smlouvu o zřízení veřejného místa zpětného odběru elektrozařízení s ukončenou životností s firmou REMA Systém, a.s.. Obec odebírá elektroodpad vždy druhou středu v měsíci v době od 18.30 do 19.30. Případně v jinou dobu po telefonické dohodě tel. 736239766.
Elektroodpad musí být kompletní.
Programová dotace na vývoz domovní jímky a ČOV
Na podporu vývozu domovních jímek nebo ČOV schválila obec v únoru programovou dotaci pro rok 2024. O dotaci lze žádat do 20. 12. 2024. Poskytnutá programová dotace byla stanovena maximálně na výši 800,- Kč jedenkrát ročně na rodinný nebo rekreační dům.
Základní škola ČERNÁ HORA
Zápis dětí do první třídy Základní školy Černá Hora pro školní rok 2024/2025
proběhne v úterý 9. dubna 2024 v budově Základní školy Černá Hora v době od 1330 do 1700 hod.
K zápisu jsou zákonní zástupci povinni přihlásit děti, které dovrší 6-ti let svého věku do 31. srpna 2024 (pro školní rok 2024/2025 to jsou děti narozené od 1. 9. 2017 do 31. 8. 2018).
Další bližší informace k zápisu a veškeré formuláře ke stažení najdete na webových stránkách školy www.zscernahora.cz.
Zastupitelstvo řešilo
Argumentem pro vybudování samostatného výtlaku je především zajištění plynulé dodávky vody, kdy se snižuje riziko odstávky pro poruchy vodovodního řadu v obci Malá Lhota a dále zvýšení kvality vody, neboť voda nebude do vodojemu z větší části tlačena přes vodovodní řad v Malé Lhotě. O vybudování výtlaku se uvažovalo dlouhodobě a nebylo řešeno z důvodu vysoké finanční náročnosti. V aktuální situaci, kdy je souběžně řešena oprava vodovodního řadu a následně SÚS JmK bude kompletně opravovat povrch vozovky v Malé Lhotě, se podařilo dosáhnout na cenu, která je pro obec přijatelná. V obecním rozpočtu k tomu byla vytvářena finanční rezerva, tudíž obec disponuje prostředky na uhrazení akce.
V průběhu opravy vodovodu by nemělo docházek k výpadkům dodávky pitné vody v obci Lubě.
Tříkrálová sbírka 2024
Na začátku ledna 2024 proběhla tradiční Tříkrálová sbírka. Koledníci přinesli do našich domácností přání štěstí, zdraví a pokoje. V obci Lubě byla vybrána částka o to 11 990,- Kč. Všem dárcům i koledníkům děkujeme. Velké poděkování patří i paní Libuši Baláčové za pravidelnou organizaci sbírky.
Masopust 2024
Letos se i přes nepřízeň počasí opět zúčastnilo hodně masek. Děkujeme všem, kteří se snaží o udržení tradic v obci. Vybrané peníze budou jako pokaždé sloužit k uspořádání akcí v obci a úhradě občerstvení pro masky z průvodu.
Založení školy v Lubi
V loňském roce uběhlo 100 let od otevření školy v obci Lubě. Děti poprvé nastoupily do školních lavic ve své rodné obci 1. září 1923. Co předcházelo vybudování školy a jaké byly důvody zřízení školy? Začtěme se do Pamětní knihy školy v Lubi - jak založení školy a okolnosti k tomu vedoucí popsal učitel Jaroslav Novák.
„…Obec Lubě přifařena jest do Újezda, kamž patřila i školou spolu s Malou Lhotou až do r. 1879. Tehdy jednalo se o zřízení školy buď v Malé Lhotě neb v Lubi. Škola byla udělena Malé Lhotě, poněvadž ta obec měla jednou tolik školou povinných dítek co Lubě. Roku 1879 byla tedy otevřena jednotřídní obecná škola v Malé Lhotě a obec Lubě byla k ní přiškolena. Žáci z Lubě chodili do školy lhotecké nejkratší cestou přes močálovité loučky, poněvadž cesta po silnici jest příliš dlouhá. Zmíněná cesta za deštivého počasí se rozblátí a místy zaplaví vodou, v zimě pak celá úpadlina, kterou cesta prochází, bává zaváta vysokými závějemi. Za zimních vánic, jarních a podzimních nepohod děti z Lubě cestou do školy mnoho zastaly. Nepříznivé počasí často jim znemožňovalo školní docházku, mnohdy i zdraví jejich utrpělo. Špatnou školní docházkou měly újmu na svém duševním rozvoji i práce ve škole k vůli nim byla ztěžována. Občané lubští uvědomili si škodu, kterou jejich dítky trpí pro obtížnou cestu do školy. Proto s úctyhodným porozuměním využili vhodné příležitosti, která se r. 1923 vyskytla k odstranění nepříznivých školních poměrů. Obci totiž naskytla se výhodná koupě stavení č. 18 v Lubi od sl. Marie Stejskalové, ředitelky dětské útulny v Brně. Útulna do té doby měla v čís. 18 kolonii pro opuštěné dítky mladší šesti let. …. Obec zmíněné stavení čís. 18 i s pozemky a inventářem koupila za čtyřicet pět tisíc Kč. Pozemky i inventář hospodářský odkoupili si jednotlivý občané za čtyřicet tisíc Kč, budova tedy stála pouhých pět tisíc Kč.
V průběhu léta 1923 probíhaly adaptační práce a budově školy. Jak probíhaly?
…. Zednické práce zadány byly Ant. Novotnému, zednickému mistru v Huníně (odstraněním příček a proražením jednoho okna upravena byla učebna a přistavěny byly 2 záchody s pisoirem). Truhlářské práce (okno, pohlada a stupeň v učebně, dveře a okna k záchodům a školní nábytek) zadány byly firmě Gustav Baráček v Černé Hoře. Koncem července 1923 po ukončení adaptačních prací školní budova byla vysvěcena. Vysvětil ji Ladislav Schwarcer, farář v Újezdě u Blanska za asistence Josefa Fišera, faráře v Huníně.
A jak budova vypadá?
Školní budova v Lubi č. 18 jest 19,5 m dlouhá a 12,2 m široká, skládá se s těchto částí: z učebny 7 m dlouhé a 7 m široké, velké síně 8,7 m dlouhé a 2,2 m široké, malé síně 5,2 m dlouhé a 1,4 m široké, záchodů pro chlapce 3,4 m x 1,8 a záchodů pro dívky 1,8 m dlouhé a 1,4 m široké. V budově je i byt pro učitele. Na prostorném dvoře jsou tři chlévy a rozsáhlá kůlna na dříví, při jižní stěně budovy leží školní cvičiště. Za dvorem na svahu k severu obráceném a k potoku se snižujícím rozkládá se školní sad, nahoře na mírnějším svahu nachází se školní zahrada plotem ohražená. Na zahradě blíže vrat do dvora vedoucích jest studna s pumpou, pod ní do svahu stráně zbudován druhý školní sklep. Před budovou pod okny bytu učitelova jest květinová zahrádka. Koncem května 1924 postaveny byly na školní budově dva bleskosvody firmou Tomáš Komprs v Tišnově nákladem 800 Kč.
Zemská školní rada v Brně výnosem ze dne 24. září 1923 č. 42497 v souhlasu s Mor. zemským výborem povoluje, aby vzhledem k místním okolnostem, které školním dítkám v Lubi znesnadňují návštěvu školy, zřízena byla počátkem školního roku 1923-24 pro řečené dítky jednotřídní celoroční expositura v Lubi a systemizuje pro tuto exposituru místo učitele při jednotřídní škole obecné v Malé Lhotě. O tom uvědomena byla obecní rada v Lubi výnosem okr. škol. výboru v Boskovicích ze dne 19. října 1923, č. 39253Šk.
Zemská školní rada v Brně povolila výnosem ze dne 24. října 1923, čís. 54290, aby počátkem školního roku 1923-24 na škol. expozituře v Lubi zavedeno bylo vyučování ženským ručním pracím v jedné skupině.
Školní docházka v prvním roce provozu
Dne 1. září 1924 zahájeno bylo vyučování v nově zřízené školní expozituře v Lubi. Školu v prvním roce jejího trvání navštěvovalo 26 žáků, z nich 15 chlapců a 11 dívek. Vyučovat počal učitel Jaroslav Kokta, narozený dne 7. září 1903 v Roseči u Kunštátu. Nastoupil tu na první své místo pro vyjítí z ústavu. Ženským ručním pracím vyučovala Marie Koudelková, ind. učitelka, bytem v Újezdě u Blanska. Katolickému náboženství vyučoval Josef Fišer, farář z Hunína.
Škola v Lubi fungovala do roku 1964, většinu času pod vedením pana řídícího Jaroslava Nováka, ruční práce vyučovala jeho manželka paní Ludmila Nováková.
Foto školní třídy s učitelem J. Novákem – rok ???
Informační SMS
Obecní úřad zasílá aktuální informace formou SMS - pro občany zdarma. K odběru je možné se přihlásit vyplněním formuláře na webových stránkách www.obeclube.cz. a zaškrtnutím příslušné kategorie (štítku), o který typ zpráv máte zájem. Zprávy Obecního úřadu Vám budou chodit zdarma formou SMS na váš mobilní telefon. Tato bezplatná služba je určena pro dospělé občany s trvalým pobytem v obci Lubě, nebo majitele nemovitosti v obci. Ideálně jedno telefonní číslo na domácnost.
Pokud někdo nemá přístup k internetu a měl by o službu zájem, ať kontaktuje paní starostku nebo vloží písemnou žádost o zanesení jeho telefonního čísla do schránky na OÚ.
________________________________________________________________
Důležité informace pro občany
Úřední hodiny na Obecním úřadě byly stanoveny takto:
první pondělí v měsíci 18.30 – 19.30
ostatní týdny v měsíci každou středu 19.00 – 20.00
Zasedání Zastupitelstva obce Lubě se zpravidla konají první pondělí v měsíci od 19.30 na Obecním úřadě. Termín zasedání Zastupitelstva je vždy oznámen na úřední desce, včetně programu.
webové stránky obce – elektronická úřední deska:
Vydává Obecní úřad Lubě. Výtisk je neprodejný
Redakční rada: Bc. Nikola Sekaninová, Mgr. Jana Formánková, Ing. Dagmar Zhořová, Libuše Koupá, Ing. Pavel Macháč, Jaroslav Zeman, Iva Baláčová DiS.,